Nieurazowy obrzęk – powody

Spuchnięta i zbolała kończyna nie zawsze musi świadczyć o urazowej etiologii jej dysfunkcji. Jeśli nie znamy powodu zmian w ruchomości i jej wyglądzie winniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz winien również zebrać stosowny wywiad. Dużo chorób współistniejących może być powodem obrzęku. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Wielokroć ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego rodzaju zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Ludzie starsi nierzadko mają nieprawidłowo funkcjonujący system termoregulacji. W ich przypadku nawet krótkotrwała ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może stwarzać problemy z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe również mogą powodować opuchnięcia kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem.

Nadmierne zbieranie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

https://krakow.bodymove.pl/bol-w-stopie/

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zauważymy ograniczoną ruchomość kończyny, jej opuchnięcie lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Najprawdopodobniej powodem takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza aby otrzymać skierowanie na potrzebne badania. Źle działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy i doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieuleczane obrzęki wiążą się z dłuższym czasem powrotu do zdrowia oraz żmudną i uciążliwą rehabilitacją. Stąd trzeba działać prędko i zdecydowanie. Tylko takie działanie pozwoli nam na szybki powrót to zdrowia.

Author: admin